تبلیغات
مسجد الهادی اهواز

مسجد الهادی اهواز
آدرس:اهواز _ منطقه آریا شهر _خیابان شهید رامین کریمی _ مسجد الهادی
قالب وبلاگ
                                     نقش علی هاشمی در نوآوری دفاع مقدس

1- پایه گذاری اولین کارگاه تحقیق و توسعه (نمونه سازی تجهیزات دریایی) در منطقه هورالعظیم.

2- ساخت اولین نمونه قایق های جدید، پل های نفر رو، پل های خیبری و ...

3- ساخت اولین تجهیزات تسلیحاتی قابل کاربرد در آب.

4- ساخت اولین بلدوزر دوزیست (قابلیت استفاده در آب و خاک)

5- رشد و توسعه صنعت فایبرگلاس که مدیون تقاضاهای فراوان برگرفته از این منطقه عملیاتی است.

6- توانمندی دفاعی بخشی از نیروی دریایی سپاه، امروزه مدیون حرکت های آغازین این شهید بزرگوار است.


برای دیدن کامل مطلب به ادامه ی مطلب بروید
سه روز پیش خبر کشف پیکر مطهر شهید علی هاشمی را شنیدم. با او در سپاه حمیدیه آشنا شدم هنگامی که فرمانده آنجا بود. فردی آرام، صبور، سر به زیر و مأخوذ به حیا، بچه حصیرآباد اهواز بود، خوزستانی ها معمولا مهمان نواز هستند علی الخصوص عرب زبان های آن دیار.

همه رزمندگان جنوب حماسه مقاومت در حمیدیه و کرخه کور را به خوبی بیاد دارند که بر اثر رشادت های علی هاشمی و همرزمانش رقم خورد.

یکی از ویژگی های متمایز سپاه در دوران دفاع مقدس طرح ریزی عملیات هائی بود که جنبه نوآوری، غافلگیری و حفظ ملاحظات حفاظتی را داشت.

بنابراین پس از طرح ریزی و اجرای عملیات های حصر آبادان، سوسنگرد، فتح المبین، بیت المقدس و فتح خرمشهر، سپاه به دنبال ورود در عرصه هائی بود که کمتر شخصی تصور آن را می نمود. یکی از آن مناطق، که علی هاشمی فرماندهی قرارگاه در آنجا را برعهده داشت، واقع در منطقه هورالعظیم و در محل عملیات خیبر و بدر می بود که با اذعان به ویژگی اطلاعاتی و عملیاتی این فرمانده بزرگوار، به حق باید نام او را "سردار هور" نامید و از او به عنوان آغازگر و مبتکر عملیات های آبی خاکی در دوران دفاع مقدس یاد نمود.

هرگز فراموش نمی کنم که به لحاظ مسئولیت پشتیبانی که داشتیم مواجه با درخواست های متفاوت از قرارگاه نصرت بودیم، هر گاه سوال می کردیم مشغول به چه فعالیت هایی هستید همواره سکوت پاسخ ما بود حتی در سطح بالای تصمیم گیران جنگ نیز این حالت غافلگیری و حفاظت رعایت می شد.

تا اینکه روزی آقا محسن به حقیر گفتند آماده شو می خواهیم برویم قرارگاه نصرت که در آنجا با علی هاشمی به منطقه هورالعظیم رفتیم بعد از اینکه چندین کیلومتر آبراه های مختلف را طی کردیم به سکوهای (pad پدها) مختلف سرکشی کردیم، که در آنجا همگی با لباس های غیرنظامی و بومی (دشداشه) حضور داشتیم که نشانگر اوضاع عادی و در حال ماهیگیری در منطقه بود.

 در آنجا بود که متوجه شدم علی هاشمی و همکارانش در این چند ماهه بیکار ننشسته اند و سه کار بسیار مهم را انجام داده اند:

 1- شناسایی منطقه هورالعظیم
 2- طرح ریزی عملیاتی
3- آماده سازی و نمونه سازی تجهیزاتی که در منطقه خاص هورالعظیم کاربرد داشت (از قبیل قایق طراده ـ سکوهای متحرک و برج های دیده بانی خاص ـ بلدوزرهای دوزیست، انواع پل های متحرک، لباس های غواصی و ...)


حتی آنها کار را از نمونه سازی بیشتر جلو برده بودند و یک تیم را به شمال کشور اعزام کرده بودند تا از شرکت پشتیبانی دریایی که قایق های فایبرگلاس می ساختند، فناوری ساخت را یاد بگیرند و در کنار هور یک کارگاه کوچک ساخت طراده آغاز کرده بودند که برای استفاده محدود خودشان (اولین کارگاه تحقیق و توسعه دریایی در آنجا تشکیل شده بود و نمونه سازی انواع تجهیزات را به عهده داشت) تا اینکه خواسته ها از لجستیک شروع شد ما نیز در اهواز کارگاه های ساخت قایق، پل های خیبری، پل نفر، پل عبور خودرو و ... را شروع کردیم.

باز به یاد دارم آقا محسن که همواره طراح اصلی، معمار و هماهنگ کننده کلیه اقدامات قرارگاه نصرت بود، برای اینکه ما را با خواسته های عملیات آشنا کند جلسه ای در ماهشهر برقرار نمود و به ما دستور داد که پل هایی می خواهیم که قابلیت حرکت در دریا را داشته باشد که بتوان از آن وانت تویوتا عبور داد.

 این اقدام نیز برای رعایت اصول حفاظتی منطقه بود لذا ما هم در پادگان شهید اشرفی اصفهانی اهواز کارگاهی تاسیس نمودیم تا پل های متحرک برای عبور تویوتا مهیا کنیم ولی کار خیلی دشواری بود تا اینکه برای ما روشن شد که در حد دو کیلومتر پل نفر رو متحرک بایستی ساخته و چند صد قایق تهیه گردد، همه را بسیج کردیم لجستیک کارگاهی در اهواز و تهران ایجاد نمود و از وزارت سپاه هم امداد خواستیم که کارگاه های تولیدی را بسیج نماید. همه و همه مشغول ساخت قایق ها و پل های جدید شدیم. البته این سپاه بود که برای اولین بار مفهوم "تولید بدون کارخانه" را نیز امتحان کرد چرا که کارگاه ها توان تولید این مقدار تقاضا را نداشتند. بنابراین همه کارگاه های اصفهان، تهران، خوزستان و غیره برای عملیات خیبر بسیج شدند ولی حمل و نقل این وسائل، بسیار حجیم و وقت گیر بود.

هرگز یادم نمی رود که در شب قبل از شروع عملیات خیبر آنقدر مسئله از حفاظت بالا برخوردار بود که حتی آقا محسن، آقا رشید و حقیر مشغول کشیدن پوشش برزنتی بر روی قایق ها بودیم. ضمناً یگان ها و لشکرهای عمل کننده نیز خیلی دیرتر، از این عملیات آگاه و به آن آشنا شدند.

همه این اقدامات مدیون تلاش نوآورانه سردار رشید اسلام علی هاشمی و هم رزمانشان بود که پدید آورنده دست آوردهای زیر بودند:

1- پایه گذاری اولین کارگاه تحقیق و توسعه (نمونه سازی تجهیزات دریایی) در منطقه هورالعظیم.
2- ساخت اولین نمونه قایق های جدید، پل های نفر رو، پل های خیبری و ...
3- ساخت اولین تجهیزات تسلیحاتی قابل کاربرد در آب.
4- ساخت اولین بلدوزر دوزیست (قابلیت استفاده در آب و خاک)
5- رشد و توسعه صنعت فایبرگلاس که مدیون تقاضاهای فراوان برگرفته از این منطقه عملیاتی است.
6- توانمندی دفاعی بخشی از نیروی دریایی سپاه، امروزه مدیون حرکت های آغازین این شهید بزرگوار است.

و نهایتاً باید امروز اعتراف نمود که در نتیجه این همه شهادت ها و از خودگذشتگی و نوآوری این چنین فرماندهانی دفاع مقدس به همراه تمام رزمندگان بود که با اتخاذ، خودباوری قوی در محیط مناسب جبهه های حق علیه باطل سبب ساز آغاز حرکت "ما می توانیم" در عرصه های مختلف نظامی، صنعتی، فرهنگی و سیاسی و غیره را فراهم نمود که یاد باد آن پیر سفر کرده که فرمودند: "جنگ نعمت است".

اکنون با پیدا شدن پیکر پاک سردار علی هاشمی یک بار دیگر در آستانه شهادت حضرت زهرا(س) یادآور تمامی خاطرات تلخ و شیرین شناسایی ها، عملیات ها و پشتیبانی های سخت و طاقت فرسایی در منطقه هورالعظیم توسط او و هم رزمانش هستیم. شایسته است یادی از یار گرانقدرم محمود نویدی مسئول مهمات قرارگاه لجستیک کربلا که به همراه شهید علی هاشمی در 22 سال پیش در منطقه هورالعظیم با وی به شهادت رسیده و پیکر پاکش هنوز شناسایی نشده نمایم.

روحشان شاد و به خانواده آن شهیدان بزرگوار تبریک و تسلیت عرض می نمایم.

*دکتر محمود احمدپور داریانی، مسئول لجستیک قرارگاه کربلا و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
[ دوشنبه 27 اردیبهشت 1389 ] [ 03:37 ب.ظ ] [ آرش ضیایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دست هایی که کمک می کنند مقدس تر از لب هایی هستند که دعا می کنند(((( برای تبادل لینک به ما پیام بدهید ))))

برای بهبود وبلاگ نظرات ارزشمند خود را ارسال کنید

التماس دعا
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب